Víte, jak správně prostírat sváteční stůl?

Blíží se speciální příležitost a vy chcete, aby bylo vše na 100% dokonalé? Nechcete zanedbat jediný detail a připravit vše opravdu ukázkově? Ačkoliv atmosféru setkání dotvářejí sami účastníci či pokrmy, jaké se podávají, i okolní dekorace dokáže na dokonalosti výrazně přidat. I takové drobnosti, jakými je například prostírání na stůl dokáže udělat tečku za tímto setkáním. Nenechte nic náhodě a vyčarte dokonalou atmosféru vašeho setkání pomocí správného prostírání. Barvy a jejich výběr představuje základní otázku, na kterou si budete muset odpovědět. Sladit je správně je častokrát náročné.


Prostírání na stůl a kombinace barev

 

Prostírání na stůl v různých barvách

Prostírání na stoly z bavlny

Na samotném začátku si vyberte jednu barvu, kterou budete se vším ladit. Může se však stát, že někdo z vašich blízkých tuto barvu nemusí mít rád – snažte se jí výběr eliminovat. V praxi se při prostírání a dekorování osvědčilo několik rad, které pokud budete dodržovat, uděláte tuto událost nezapomenutelnou. Speciální příležitosti, jakými jsou například svatba, oslava jubilea či jiné rodinné a společenské události vyžadují speciální přípravu. Na takových událostech se však nejčastěji setkáváme s bílou barvou, která je vhodně doplněna jiným, výraznějším odstínem. Jedná se o červenou, zlatou, stříbrnou, fialovou, světle růžovou, cyklámenovou. Základem dekorace jsou ubrousky, které jsou také součástí samotného stolování. V té barvě, v jaké jste si tedy ubrousky vybrali, zvolte i zbylou dekoraci. Dejte si však pozor na kombinaci dvou výrazných barev, občas to působí lacině a neuspořádaně. Pokud chcete kombinovat dvě barvy, vyberte si jednu výraznější barvu, kterou následně doplníte barvou méně výraznou. Díky této kombinaci získáte ukázkový kontrast.

Prostírání na stůl a dekorování


Kromě jídla na svátečním stole najdeme i příbory či sklenice. Můžete mít však ten nejdražší příbor, pokud na něm budou skrvny nebo nebude dokonale vyleštěn, vůbec vám takýto příbor nepomůže. Stejně by měly být vyleštěné i poháry. Součástí stolování jsou i papírové ubrousky, které při pojídání běžně využíváme. Prostor také osvěží i vázy, při kterých se doporučuje zvolit netradiční barvy či tvary. Pokud si vyberete průsvitné vázy, zaplňte jejich něčím netradičním. Může se jednat například o květiny v barvě výzdoby.
Záleží vám na to, jaké prostírání v domácnosti budete mít? Navštivte stránku https://www.tvojeharmony.cz/, kde najdete zajímavé typy, jak udělat vaše stolování ještě krásnějším.